300 Saat Yoga Alliance

Üç yıl boyunca YogaŞala ve altı yıl boyunca Cihangir Yoga’yı kurup işletme deneyimim var. Yoga merkezleri çok önemli mekanlar çünkü fiziksel olarak sadece yogaya ayrılmış bir alan sunuyorlar. Kimi zaman büyük kiralara ve masraflara; çünkü yoganın zevkle yapılması için geniş, merkezi ve ferah bir mekana ihtiyaç var. Bu mekanlarda arkadaşlıklar kuruluyor, sağlık ve spiritüellik odaklı bir destek ağı oluşuyor. Hocalar kendilerini büyük gruplara tanıtabiliyorlar ve sürekli süregelen ders programı sayesinde öğrencinin günlük olarak pratik yapmasına fırsat oluyor. Ancak merkez işletmek, hocalıktan çok farklı. Benim için çok stresli bir işti, merkez işletmeyi bıraktığımdan beri enerjimi hocalığa ayırabilmek daha çok zevk veriyor. Ailemle birlikte olmaya, farklı ilgi alanlarımı keşfetmeye vaktim kalıyor.

Advayta Yoga, farklı bir oluşum. Yoga merkezi değil. Advayta Yoga, hocaları üzerinden kar etmemektedir. Charles Eisenstein’ın Sacred Economics görüşünden etkilenip hediye ekonomisi kavramını denemek istedim. Amacım farklı hocalarla organik bir bağ kurmaktı.

Deniz Bağan’ın Advayta Yoga çatısı altında çalışmak istemesi, büyük bir adım oldu. 2012’de Advayta Yoga’yı kurduk ve 2015’de Deniz Bağan’ın bir parçası olmak istemesi, enerjinin istediğimiz şekilde yayıldığının bir işaretiydi. Niye? Deniz’İn Yogatime adında kendi yoga merkezi var. Advayta Yoga’yla çalışmayı bir bölünme olarak görmedi, bir rakip olarak algılamadı. Beraber çalışmamız görüşlerimiz ve benzeri yaklaşımımızdan kaynaklanıyor. Şimdi ikimiz de birbirimizin 300 saatlik eğitimlerinin parçasıyız. Amacım kalıpları tek seçenek olarak var saymamak, yoganın sunulduğu biçimleri araştırmak ve yeni yollar bulmak. Ufak bir adım atmış gibi gözüküyoruz!

Advayta Yoga 300 Saatlik eğitimi oluşturan bütün hocalar, yıllar boyunca beraber çalıştığım, kimini kendi hocalık eğitimimde ilk defa bir öğrenci olarak tanıdığım, sonra zamanla bana hocalık yapan eğitmenler- Zeynep Çelen, Devrim Akkaya, Deniz Bağan– kimi de Amerika’dan benimle aynı zamanda yoga yolculuğuna çıkan arkadaşlar- Andrew Zionts ve Mey Elbi. David Cornwell ile yoga yolunda (ve aile kurmak yolunda) beraber yürüdüğüm hayat eşim. Andrew Zionts vaktinde YogaŞala’yı birlikte kurduk ve David Cornwell ile Cihangir Yoga’yı. Her hocanın en az 10 yıllık hocalık deneyimi var, bazılarımızın neredeyse 20 yıldır yoga yapıyoruz.

Eğitimi oluşturan hocalar benimle benzeri yoga görüşü paylaşıyorlar: açık, esnek ve olasılıklarla dolu, derin ve içten gelen bir hareket anlayışı tanıyan, nefes ve meditasyonun önemini bilen kişiler. Deneyimleri, en kaliteli uluslararası hocalarla birlikte gelişmiş. Erlch Schiffmann, Cindy Lee, Liz Koch, Paul Grilley sadece bazı hocaları arasında ve bu hocalarla bir kez değil, defalarca eğitim görmüş, asistanlık yapmışlar. Eşim David’in 20 yıllık meditasyon pratiği, SE terapisti ve psikoterapist olarak eğitim görmüş olması yogaya ayrı bir boyut katıyor.

Advayta Yoga 300 saatlik eğitimin tek bir mekanı yok, her hoca kendi mekanını bulup istediği formatta dersini veriyor. Senede en az bir defa eğitimleri sunuyoruz ki sizin için bekleme zamanı uzun olmasın. Her hocadan farklı yaklaşımlar ve detaylar öğreneceksiniz. Ancak hepsi ‘özgürlük ve bireyin kendi bedenine, sınırına saygı’ temasında olacak.

Her hocaya ödeme ayrı ayrı yapılıyor ve sertifikalarınızı bir arada toplamakta, bize sunmakta siz kendi sorumluluğunuzu alıyorsunuz. 500 saatlik bir Yoga Alliance sertifikası almak sizin için de ilerde hocalık eğitimi vermeniz için bir kapı açıyor. Tek şart, daha önce 200 saatlik Yoga Alliance sertifikanız olması. Yoksa, dert edinmeyin, sadece bir süredir yoga deneyiminiz varsa da eğitimlerin bazılarına rahatlıkla katılabilirsiniz. Bu durumda katılım sertifikası alırsınız ve ilerde bunu Yoga Alliance Sertifikasına dönüştürebilirsiniz.

Umarım bu muhteşem hocalardan keyifle ders alırsınız.

Zeynep Aksoy

Advayta Yoga 300 Yoga Alliance sertifikasını almak için:

 • Istediğiniz sıralamada kursları tamamlayın
 • 300 saate tamamlanan sertifikaları tek tek tamamladıktan sonra info@advaytayoga.com a başvurun
 • İki-üç yıl içerisinde bütün kursları bitirin
 • Her kurs yılda en az bir kez sunulmakta. Eğer bu yıl kaçırırsanız bir dahaki kursa katılabilirsiniz
 • Asistanlığı ancak tamamladığınız ve hocanın sizi kabul ettiği kurs ile yapabilirsiniz. Asistanlığa Zeynep Aksoy’un 200 saatlik eğitimini tekrarlamak da dahildir

300 Saatlik Eğitim için Tamamlamanız Gereken Kurslar:

 

 • David Cornwell ile Meditasyon ve Sinir Sistemi Teorileri (deneyime gerek yok) 35 saat
 • Zeynep Çelen ile İleri Seviye Çalışmalar (deneyimli öğrenciler için) 50 saat
 • Mey Elbi ile Vinyasa/Ellerle Yönlendirme/Restoratif (deneyimli öğrenciler için) 50 saat
 • Devrim Akkaya ile Meridyen Teorileri ve 5 Element Yoga Serileri Kaz Dağları İnziva Eğitimi (hocalar ve deneyimli öğrenciler için) 50 saat
 • Deniz Bağan ile Psoas ve Merkez Çalışmaları (deneyime gerek yok) 15 saat
 • Andrew Zionts ile Toplulukta İletişim Çalışmları (deneyime gerek yok) 15 saat
 • Zeynep Aksoy ile Yoga Felsefesi (deneyime gerek yok) 15 saat
 • Asistanlık yukardaki herhangi bir kurs için ya da Zeynep Aksoy’un 200 saatlik eğitimi için sayılır, ücretsizdir, bir takım görevlerle hem hocaya yardımcı olursunuz hem de eğitimi tekrarlamış olursunuz. Sadece daha önce tamamladığınız eğitimlere asistan olabilirsiniz. Hocanın kabulü gerekir, asistanlık için bekleme listesi olabilir. Asistanlık için bekleme listesindeyseniz eğitimin sürecini uzatmak mümkündür .Asistanlık saatleri toplam en az 70 saate varmalıdır. Daha fazla asistanlık yapmak, hoca kabul ettiği sürece mümkündür.

Pin It on Pinterest

Haber Bültenine Ekle

Etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için e-posta listemize kaydolun

Başarılı biçimde eklendiniz!