Stüdyonuza yeni insanlar çekmediğiniz takdirde uzun ömürlü olmayacaktır.

 

KARŞI KONULAMAZ FİYAT POLİTİKASI

Yoga stüdyosu sahiplerine verebileceğim en önemli ikinci tavsiye, yeni öğrenciler için “karşı konulamaz” fiyat politikası uygulamak. Örneğin yeni öğrenciler için ilk on ders 10$, bir haftalık sınırsız ders 20$ ya da ilk ay 50$ gibi promosyonlar yürütün.

Kapıdan yeni öğrenci girmesi için ne gerekiyorsa yapın.

Bu tür bir kampanya ile ilgili en büyük sorun stüdyonun kapasitesi. Bu promosyon en iyi sonucu, stüdyonuz bir yoga dersinde sınırsız sayıda öğrenci alabildiği durumda verir. Bu nedenle her zaman stüdyo sahiplerine birkaç küçük derslik yerine 40 ve üzerinde öğrenciyi alabilecek büyük ve tek bir salonu olan bir yoga stüdyosu açmalarını öneriyorum.

Yoga alanınız sınırlıysa, yine de bu tarz bir promosyon kampanyasını uygulamanın bir yolunu bulabilirsiniz. Yeni öğrenciler için programa ekstra dersler ekleyin. Bazı duvarları yıkın!

Çok fazla öğrenciye sahip olmak emin olun sahip olmayı isteyeceğiniz bir problemdir!!

 

 

DİKKAT: YENİ ÖĞRENCİLERİ DEVAMLI ÜYEYE DÖNÜŞTÜRMEK

Yeni öğrencileri devamlı üyeye dönüştürmek işin en güç kısmı. Pek çok stüdyo, tanışma üyeliğiniz bitmeden bir sonraki üyeliğinizi alın ve ekstra indirim hakkı kazanın tarzı promosyonlar sunuyor.

Yeni öğrenciler sevildiklerini hissetmeli.

Yeni öğrencilerin, resepsiyondan eğitmenlere kadar herkes tarafından sevildiklerini hissetmeleri çok önemli.

Birkaç yıl önce Grupon ve benzeri indirim web siteleri, lokantalardan yoga merkezlerine geniş bir yelpazede oldukça büyük indirimler sunduklarında bir anda bir hafta içinde yüzlerce tanışma üyeliği satar hale gelmiştik.

Bu müşterilerden gelen en büyük şikâyet istenmediklerini hissettikleri yönünde oldu.

Bu eleştriye karşılık programa ekstra başlangıç dersleri ekledik ve öğrenciler ilk derslerine gelmeden önce daha verimli bir iletişim kurmayı denedik. Böylece resepsiyondaki baskı rahatladı. İlk derse biraz daha erken gelmelerini, ne tür kıyafetler giyebileceklerini, kısacası ne beklemeleri gerektiğini anlatan bir e-posta gönderdik.

Aynı şey her yeni üye için geçerli. İstendiklerini hissetmeliler.

Stüdyoya ilk defa geldiklerinde biri onlara etrafı gezdirmeli.

Mind Body Online (MBO) aracılığıyla yeni öğrencilerin stüdyoya ilk geldikleri tarihte, bir hafta sonra ve üyelikleri bitmeden birkaç gün önce gönderilecek otomatik e-postalar oluşturabilirsiniz.

MBO’yu kullanarak yeni üyelerin stüdyoyu yalnızca bir ya da iki kere ziyaret ettiklerini gösteren bir alarm kurabilirsiniz. MBO bu üyeleri tespit edip bir liste oluşturacaktır. Stüdyoda çalışan biri bu öğrencileri arayabilir ve hoşlanabilecekleri dersleri önerebilir.

 

 

HATALAR

Küçük bir stüdyo 3 aylık üyeliği, farklı mekânlarda 20 ders sunan büyük bir stüdyo ile aynı fiyata sunamaz, sunsa da öğrencilerin kendisini tercih etmesini bekleyemez. Özellikle de stüdyonuz yeniyse ve sadık takipçileriniz yoksa.

Küçük stüdyolar büyük stüdyolarla fiyat alanında rekabet etmeye çalışıyor. Buna ihtiyacınız yok!

Küçüksünüz, hızlıca karar alıp uygulayabiliyorsunuz, özellikle de stüdyonuzun başlangıç dönemlerinde.

Eğer stüdyonun sahibi ve ana eğitmen sizseniz ve benim yaptığım gibi pek çok dersi siz veriyorsanız öğrencilerin stüdyonuzu ziyaret etmesini sağlayacak çılgın promosyonlar sunabilirsiniz.

Büyük stüdyolar asla bununla rekabet edemez. Diğer stüdyolardaki üyelik fiyatlarının %50’sini sunabilirsiniz. Neden olmasın? Daha fazla öğrenciniz olduğunda fiyatları yeniden arttırabilirsiniz.

Stüdyolar zorlandığında ilk yapılan fiyatları arttırmaktır. Bu çok büyük bir hatadır. Mevcut öğrencileri sömürmeye çalışmak yerine öğrenci sayısını arttırmanız gerekir.

Bazen eğitmenler ve stüdyo sahipleri bana şunu söylüyor: “Eğer yeteri kadar para istemezsem öğrencilerim bana saygı duymaz”. İyi ders veriyorsanız saygı duyacaklardır.

Stüdyoyu işletirken üye olmak isteyen hiç kimsenin, hiç parası olmayan birinin bile reddedilmemesi yönünde bir prensibim vardı. Pek çok öğrenci bunu doğrulayacaktır. Ücretsiz üyelikler verdim ve karşılığında hiçbir zaman bir şey istemedim. Bu öğrencilerin daha sonra geri döneceklerini, yanlarında arkadaşlarını getireceklerini, stüdyo hakkında iyi şeyler söyleyeceklerini ve gelecekte hocalık eğitimi programına kaydolabileceklerini biliyordum.

Küçük bir stüdyonuz varsa elbette harikulade bir servis sunabilirsiniz. Ancak en iyi rekabeti fiyat üzerinden yapabilirsiniz. Yaratıcı olun.

Stüdyonuzun büyüklüğüne uygun bir sistem bulun. Stüdyonuz küçükse programa sadece yeni öğrencilere yönelik ekstra dersler koyun ya da çılgın promosyonlar uygulayarak öğrencileri stüdyonun normalde boş olduğu saatlerdeki derslere kaydedin.

Öğrencilere ücretsiz tanışma üyelikleri teklif edin, stüdyoyu insanla doldurun. Stüdyonun hayat dolu olduğunu hissettirin.

 

 

BIKRAM YOGA’nın KARŞI KONULAMAZ FİYATLANDIRMA POLİTİKASI

Bikram Yoga İmparatorluğu tamamen iyi bir ürün ve karşı konulamaz fiyatlandırma politikası üzerine kurulmuştur. Dünya üzerindeki hemen her Bikram stüdyosuna, ilk 10 gün için on ya da 20 dolar ödeyerek kaydolabilirsiniz.

 

 

ENCINITAS’taki KÜÇÜK YOGA STÜDYOLARININ PROMOSYONLARINI DUYURMA ŞEKLİ

Dünyada kişi başına en fazla yoga stüdyosu düşen San Diego Encinitas’a gittiğimde küçük stüdyoların kendilerini ne şekilde pazarladıklarını gözlemledim.

Bütün kafelerde yoga stüdyolarının kartvizitlerini bulabiliyordunuz. Kartın bir yüzünde stüdyonun adı ve ve konumunu gösteren bir harita, diğer yüzünde de tanıtım promosyonları yer alıyordu. Pek çok stüdyo bu kartı yanınızda götürdüğünüzde ücretsiz ders sunuyordu.

Gerçekten de işe yarayan bir yöntem. Kartları uzun süre cüzdanımda gezdirdiğimi hatırlıyorum.

Pin It on Pinterest

Haber Bültenine Ekle

Etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için e-posta listemize kaydolun

Başarılı biçimde eklendiniz!