Herşeyin olduğu gibi olmasına izin veren eğiti, süreci tersine çeviriyor. Zihninle savaşı kazanamazsın. Zihninden daha zeki olamazsın. Çünkü zihin kendisini kandıramaz. Olamaz. Çelişki var.

Kendinden daha zeki olamadığını anladığında, düşünerek düşünceden çıkış olmadığını fark edince bir devrilme oluyor. Nasıl bir topyuvar makinesi (pinball machine) eğildiğinde çalışmaz hale geliyorsa, açıkça ((zihinden zihin gücü ile çıkamadığını)) görünce çaba sona eriyor. Zihnin eğriliyor ve artık çaba bitiyor; çünkü çaba aslında seni çabaladığın şeye daha da kapılmana sebep oluyor. 

Tamamiyle ters gelmesine rağmen, içgüdülerine karşı olmasına rağmen, rüya aleminden çıkmanın tek yolu, ego bilincinden çıkmanın tek yolu, egonun olduğu gibi olmasına izin vermek. Çünkü olduğu gibi olmasına izin verildiinde, her an – ki bu an da olabilir o yüzden deneyebilirsin- tamamiyle egonun olduğu gibi olmasına izin verirsen, onu çözmeye yani egona kapılma sorununu çözmeye çalışmazsan (ne kadar iç güdülerine karşı değil mi?) artık zihnin tutunacak bir şeyi olmuyor.

Zihin, karşı konacak bir şey ile yaşar. Ego zihni, karşı koyacak bir şey ile yaşıyor. Zekadan, matematik yapmak, işini yapmak gibi pratik zihinden bahsetmiyorum. Diğer %95 zihinden bahsediyorum. Diğer %95 zihin pratik değil aslında. Kaos. Kaçacak bir şey vermediğinde, zihnin ihtiyacı olan tek şeyi ona vermemiş oluyorsun. Çaba. Zihin, çabalamak zorunda. Yoksa bilinç uyanmaya başlar ve egoyu kendisi bırakır.

Kısacası bilincin egodan uyanması için yardıma ihtiyacı yok. Sen ona yardım etmeye çalışarak yaptığın herşey onu köstekliyor. HERŞEY. Senin yaptığın çabalar dahil. Bazılarınız arada ‘benden bahsetmiyor benim çabalamam lazım’ diye düşünüyordur. SİZE KONUŞUYORUM! Sen dışında zannediyorsan kendini, kendi zihnin başka zihinlerden farklı zannediyorsan yanılıyorsun ve başına gelecekler var… bugün olmayabilir ama gelecek…  gülümseyerek bitiryor ADYASHANTİ – Getting Beyond Ego, ücretsiz video’dan tercüme

Pin It on Pinterest

Haber Bültenine Ekle

Etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için e-posta listemize kaydolun

Başarılı biçimde eklendiniz!