Zeynep Aksoy ve David Cornwell ile Temel Eğitim

zeynep_slider_advayta_yoga.001Zeynep Aksoy, 2006’dan beri hocalık eğitimi vermekte. Yıllar içerisinde eğitim evrilmiştir. Şu anda David Cornwell ile beraber eğitim vermekte. Asistanlık eğitimi ücretsiz tekrarlamak için bir fırsat. Aynı zamanda asistanlar pratik konularda yardımcı olurlar.

Zeynep Aksoy ve David Cornwell ile yogaya bütünsel olarak yaklaşan eğitim, 20’şer yıllık deneyimleri sayesinde derin, sade ve açık bir anlatım ile yogayı tanıtır. Pozlar başlangıç ve orta seviyededir ancak meditasyona ve nefese olan yaklaşım, felsefe anlayışı ileri seviyedir. Herhangi bir hareket tarzı için temel oluşturan eğitim, ömür boyunca sizinle kalacak deneyimler sağlar.

Şehir içinde yapılan dersler, metot, teknik bilgi ve felsefenin öğretildiği buluşmalardır.
İnzivadaki sessizlik, vegan ve buğdaysız rejim, günde dört saat kadar yapılan pratik ile eğitilerin deneyime dönüşmesini sağlar. Bodrum Karakaya Retreats’te yapılan inziva, muhteşem doğası ve inziva ortamıyla yoganın sadeliği ve dinginliğinin ortaya çıkmasına araç olur.
Öğrenci videolarla pratikleri ve nefes çalışmalarını evde sürdürür. Yavaş yavaş ders vermeye başlar. Asistanlarla ayda en az bir kere buluşma yapılır ve öğretiler gözden geçirilir, pratik yapılır. Zeynep Aksoy’a sunmak üzere ders hazırlayan öğrencilerden her biri 20 dakikalık ders verir.

Ders vermeyi öğrenmek, sadece hoca olmak isteyenler için değil, bilgiyi içselleştirmek isteyenler için de faydalıdır. Eğitim, her ne kadar hocalık eğitimi olsa da asıl kişisel dönüşüm için tasarlanmıştır.

Eğitim, pratiğe üç farklı yaklaşım sunar: Oyunsu Araştırma (Hizayı bilinçaltından etkileyen, hareket kabiliyetini geliştiren derin gevşeme bölümü), Freedom Vinyasa (Güç, denge ve kardiyovasküler çalışma – yoga derslerinde en sık karşılaştığımız bölüm) ve Yin Yoga (yerde pasif olarak pozlarda uzun kalınan ‘fasya’yı etkileyen derin enerji çalışması). Bu üç yaklaşımın arkasındaki tarihçeyi, öğretmedeki dil ve tavrı iyi kavrayarak mezun olan öğrenciler, anatomiyi güncel ve kolay anlaşılır biçimde öğrenirler.

David’in meditasyonu ve sinir sistemini tanıtması, ilk buluşmadan itibaren tekrar edilen nefes çalışmaları, Zeynep’in Aile Dizimi ve farklı Osho Terapilerini dahil etmesi ile yoga pozlarının ötesinde duygusal ve zihinsel boyutlara dokunan eğitim, bütünsel olarak yogayı gündelik hayata dahil eder niteliktedir.

Türkiye’nin en iyi hocaları için temel oluşturmuş bu eğitimden mezun hocalar Türkiye çapında yoga merkezlerinde ve spor salonlarında ders vermektedir, bazıları da kendi yoga merkezlerini açmıştır. Hocalık eğitimleri düzenlemektedirler.

Zeynep’i en çok etkileyen hocalar Paul Grilley (Yin Yoga ve Anatomi, hocalık tavrı ve Çakralar), Godfrey Devereux (Bandhalar, Nefes, Meditasyon ve Feslsefe), Svagito Liebermeister (Aile Dizimi ve Osho Terapileri), Ramesh Balsekar (Advayta felsefesi). Ayrıca kişisel olarak tanımadığı ancak kitap ve videolarından çok etkilndiği Joseph Campbell‘den videolar, Leslie Kaminoff‘tan nefes hakkında bilgiler sunar.advayta_yoga_slider - 1

Pin It on Pinterest

Haber Bültenine Ekle

Etkinliklerimiz hakkında bilgi almak için e-posta listemize kaydolun

Başarılı biçimde eklendiniz!