Zeynep Aksoy ile

Hayatınızı dönüştürün, yoga uzmanı olun, bilginizi paylaşın!
DetaylarKayıt ol

Zeynep Aksoy

2001’den beri Türkiye’de ders veren Zeynep Aksoy, 2006’dan beri hoca yetiştirmekte. Yetiştirdiği hocalar, Türkiye’nin en saygı duyulan eğitmenleri arasında ve bir çoğu kendi yoga stüdyosunu işletiyor ve hocalık eğitimleri veriyorlar.

2017’de Amerikan Hastanesi için danışman olarak çalışarak kanser, obezite, kardio hastalıkları ve kronik ağrı için dersler geliştirdi.

Verdiği yoga programı her bedene uygun, kişisel dönüşüm ve farkındalıklı yaşam için bilimsel araştırmalara dayanan Türkiye’nin en güvenilir eğitimleri arasındadır.

  • 1971 Istanbul doğumlu
  • Robert Kolej 1988 mezunu
  • Rhode Island School of Design BFA 1992
  • New School for Social Research MA 1999
  • 1999-2017 arası türlü yoga ve meditasyon eğitimleri tamamladı, Aile Dizimi ve Osho Terapileri eğitimleri bitirdi
  • 2001-2003 arası Andrew Zionts ile YogaŞala Nişantaşı’nı kurdu ve işletti
  • 2006-2012 David Cornwell ve Rebekka Haas ile Cihangir Yoga’yı kurdu ve işletti, Zeyneb ve Emir Uras ile ortaklaşa İstinye şubesini açtı.
  • 2017 Amerikan Hastanesinde Code Lotus Mindfulness merkezini David Cornwell ve Amerikan Hastanesi ekibi ile kurdu
  • Evde Yoga DVD’si 100.000 üzerinde sattı
  • American Yoga Journal’da 2012’de söyleşisi yayımlandı

Zeynep, ilkokulu Londra ve Tokyo’da okudu, ilk o sırada meditasyon ve doğu eğitileri ile karşılaştı. Robert Kolej’i bitirerek Amerika’da Rhode Island School of Design ve New School University’de Master yaptı.

12 sene Amerika’da yaşadığı sırada 1996’da yogaya başladı ve reklamcılık hayatını bırakarak kendini yogaya adadı. İki yıl kadar Jivamtukti Yoga yaptı. 1999’da Hindistan’da toplam 9 ay kadar zaman geçirerek Pattabhi Jois ile Aştanga Yoga’yı dört ay çalıştı, Toplam bir yıl kadar Aştanga Yoga yaptı. Osho’nun merkezinde Aile Dizimi ve türlü Osho terapi eğitimleri gördü. Vipassana kursuna Jaipoor’da katıldı. İlk hocalık eğitimini 1999’da San Francisco’da It’s Yoga’da Ashtanga Yoga ekolünde tamamladı.

2001’da YogaŞala’yı kurarak Türkiye’deki ilk resmi yoga merkezini Andrew Zionts ile beraber açtı. Daha sonra eğitim görmek için YogaŞala’yı Can Malta’ya devretti. Godfrey Devereux ile ikinci yoga hocalık eğitimi bitirdi. Svagito Liebermeister ile Aile Dizimi eğitimi tamamladı.

2006’da eşi David Cornwell ile beraber Cihangir Yoga’yı kurdu. Tias Little, David Life ve Sharon Gannon, Shiva Rea gibi hocaları Cihangir Yoga’da misafir etti.

2012’de Bodrum’a taşındı ve Advayta Yoga’yı kurdu. 2015’te İspanya’ya taşındı. Ailesi ile İspanya’da yaşıyor. İstanbul’a sürekli gidip geliyor. 2015 ve 2017’de Paul Grilley’den Yin Yoga eğitmenlik sertifikası aldı.

2017’de Amerikan Hastanesi’nde danışman olarak çalışarak Türkiye’nin ilk Mİndfulness Merkezini açtı. Mindfulness, tüm yaşamı nazik, yargısız ve açık bir farkındalıkla yaklaşmayı kapsıyor. Yoga hareketlerini mindfulness ile öğreten Zeynep, nefes ve zihne de bu yaklaşımı uyguluyor. Amerikan Hastanesi’nde öğretilen signatür Code Lotus dersinin özelliklerini hocalık eğitimlerinde sunuyor.

2001’den beri Türkiye’de ders veren Zeynep Aksoy, 2006’dan beri hoca yetiştirmekte. Yetiştirdiği hocalar, Türkiye’nin en saygı duyulan eğitmenleri arasında ve bir çoğu kendi yoga stüdyosunu işletiyor ve hocalık eğitimleri veriyorlar.

Türkiye Yoga Journal’daki bir yazısından alıntı:

”Paul Grilley Yoga Dünyamı Sarstı” – 2016

Paul Grilley’i yoga yaparken gördüğümde ‘bu adam ne kötü yoga yapıyor’ cümlesi aklımdan ışık hızıyla geçti. Yakaladım düşüncemi, teybi geri sardım ve hemen ‘ben yogayı nasıl algılıyorum acaba?’ diye sorguladım. Süregelen haftalar içinde yoga dünyam sarsıldı desem gerçeği yeterli kapsamaz.

Godfrey Devereux’un öğrettiği gibi her zaman nefese, meditasyona önem vermiştim. Ancak pozlara gelince bir ‘doğru’ ve ‘yanlış’ vardı. Doğru-yanlış ezberim, pozun nasıl gözüktüğüne yönelikti. Kişilerin kemik ve dolayısıyla eklemleri arasındaki farkların olabileceği bilgisine dayanmıyordu.

Paul Grilley’den öğrendiğim anatomide her insanın pozda farklı durabileceğini, bir ideal olmasının imkansız olduğunu gördüm. İncinme olabilir ve bedeni korumak lazım, ancak önceden öğrendiğim hiza kurallarının da incitici olabileceğini gördüm. Öğrencinin incinmemesi için bir estetik ideal peşinde koşmak yerine derin anatomi bilgisi gerektiğini ve hiza dediğimiz şeyin kişiden kişiye farklı olabileceğini tanıdım.

Derste öğrenciler arasında dolaşan, onlar pratik yaparken izlendiklerini hissettiren bir hoca olmaktan uzaklaşıyorum. Yardım isteyen olursa fikrimi sunmayı tercih ediyorum. Montessori eğitim sistemindeki pedagoji gibi- çocuk isteyene kadar hoca karışmaz; çünkü bedenin bir bilgeliği vardır ve o bilgeliğin ortaya çıkması için serbest alan ve zaman gerekir. New York’ta 1996’da yogaya ilk aşık olduğumda köşemde, hoca bana hiç dokunmadan kendi kendime takılırdım. Tek başıma yaptığım pratik şifalıydı ve hayatımda dönüşümler yarattı. Pozları doğru mu yanlış mı yapıyordum? Öyle bir kavramım yoktu.

Paul Grilley hem anatomi ile aydınlattı, hem de hocalıktaki duruşumu değiştirdi. Öğrencinin kendi yogasını yapması için farkındalıklı alan açıyorum. Bu alanı açmanın sadeliği kimi zaman zorluyor. Çok kez ezberden, ‘şöyle pozu yapsan daha doğru olur’ düşüncesi geçiyor.  Öğrencinin kendisi olabilmesine alan açmıyorsam şefkat yok demektir. Hemen teybi geri sarıyorum!

Zeynep nasıl olur da olur bilemem ama hep doğru zamanda karşıma çıkmış, doğru zamanda ulvi bir laf söyleyip, ya bildiğim inandığım her şeyi yerle bir etmiş, ya da aradığım cevabı ben sormadan vermiştir; her ikisi de bulunmaz hint kumaşı kadar değerlidir.

Elif Tözge

Zeynep Aksoy, yaşamımın en önemli dönüm noktasının mimarıdır. Derslerinde öğrencilerine beden-nefes farkındalığını yalın bir dille anlatabildiği gibi, kullandığı anlatımlarla derin bir içe bakışı tetikleyebilmekte ve kişiye farkındalık sürecini bu alana kaydırmasında rehberlik etmektedir.

Yiğit Zırtıloğlu

Sevgili Zeynep Aksoy’un eğitimi bugüne kadar kendime verdiğim en anlamlı ve güzel hediyeydi. En önemlisi eğitimi sayesinde zorlamaları bir kenara bırakmaya, olanı sevmeyi öğrenmeye başlamam oldu. Varlığıyla bana öğrettikleri, açtığı kapı ve düşmeme vesile olduğu yoga yolu için ona ne kadar teşekkür etsem az!

Sinem Er

Öğrenci yetiştirmek, yol göstermek, kendi potansiyelinin fark ettirmek, farklı bir bakış açısının olabileceğini göstermek Zeynep’in dharmasında var. Bu kadar kişinin öğretmeni olması ve yaşamlarını başka bir yöne taşımalarına aracı olması bunun kanıtı.

Banu Çadırcı